ZOH 2010: Súhrn finalových disciplín - štvrtok 18. februára

19.02.2010 Celý región

Whistler 18. februára (TASR) - Zlatú medailu si vo vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km vybojoval nórsky biatlonista Emil Hegle Svendsen.
Od druhých, oboch strieborných krajana Ole Einara Björndalena a Bielorusa Sergeja Novinkova ho delilo 9,5 sekundy. Perfektný výkon podal slovenský biatlonista Pavol Hurajt, so stratou na zlato 1:16,5 min piaty. Hurajt si za 5. priečku vyslúžil v eurách 10-tisíc od Slovenského olympijského výboru. Vynikol aj Dušan Šimočko na 18. mieste (+2:58,1), taktiež so životným výsledkom, na 33. mieste skončil Marek Matiaško (+4:25,4) a na 47. Miroslav Matiaško (+5:06,7).
S 88 štartujúcimi, so slnkom a teplotou takmer 10 stupňov bojovali na vytrvalostnej dvadsiatke o vzácne kovy muži. Po pretekoch žien sa opäť nevylučovali prekvapenia, no ani frontálny útok favoritov, najmä Nórov, na najvyšší piedestál. Prestíž nórskeho biatlonu pár hodín predtým zachraňovala Tora Bergerová a Ole Einar Björndalen i Emil Hegle Svendsen ju určite chceli napodobniť. Nakoniec sa zlatá túžba vyplnila mladšiemu 24-ročnému Svendsenovi, no smútiť nad striebrom nemusel ano Björndalen, aj keď sa o tento kov musel deliť v historickom unikáte s Bielorusom Novikovom.
V slovenskej štvorici pomýšľal najvyššie Pavol Hurajt. S číslom 11 sa rozbehol za svojou obrovskou túžbou, byť medzi najlepšími. Hneď za ním sa vydal Ole Einar Björndalen, v spojení, ktoré mohlo pomôcť hlavne Hurajtovi. Pred ZOH s ním na sústredení v Rakúsku absolvoval jeden vytrvalostný tréning, veľmi si pochvaľoval, to však obaja bežali vedno a teraz Hurajt s polminútovým intervalovým štartom. Dlho však netrvalo a obaja sa v druhom a treťom okruhu potiahli. Veľké mená v prvom tucte štartujúcich začali impozantne, okrem Poliaka Sikoru s piatym netrafeným terčom boli stopercentní zaradom Rakúšan Sumann, Svendsen, Rus Ustiugov, no aj Hurajt a Björndalen.
V druhej streľbe odpadol na stojke Sumann, tretí a štvrtý terč mu odolali, čo však bolo podstatné, Hurajt odstrieľal čisto a pri porovnávaní na diaľku, Björndalen netrafil druhý terč a začal ťahať za kratší koniec. Výborne pôsobil aj naďalej Ustiugov, na medzičase po druhej streľbe bol však od neho Hurajt lepší a od Svendsena ho delilo 8,6 sekundy. Smolu si užil úradujúci obhajca zlata Nemec Greis, s dvoma trestnými minútami po polovici pretekov.
V skvele rozohratej partii pokračoval Svendsen aj v tretej streľbe, no aj Ustiugov a Björndalen, ktorý sa opäť dostal do boja o medaily, žiaľ Hurajt štvrtý terč nesklopil, no napriek tomu si udržiaval šancu na medailu, 1:23,3 za vedúcim Svendsenom. Zozadu prišiel aj vzácny signál ďalšieho slovenského potešenia, čistý štít si po dvoch streľbách držal Dušan Šimočko a od Svendsena ho delilo 36,9 sekundy.
Záverečná streľba stojmo zápletku tradične rozuzlila tým najjednoduchším spôsobom, kto netrafil čo len jeden výstrel, skomplikoval si cestu za zlatom, a to postihlo ako Svendsena, tak Ustiugova a otvorila sa brána za slávou pre Björndalena a aj Hurajta. Fenomenálneho Nóra rozčaroval prvý nepresný výstrel a zostalo mu len rozprestrieť bežecké krídla naplno. Hneď za ním sa zaskvel na terči číslo 17 Hurajt, dokonalá streľba ho posunula v tom okamihu na medzičase na 3. miesto, od Svendsena vzdialeného na 45,3 sekundy. Do cieľa dobehol štvrtý, potom sa pred neho dostal už iba Bielorus Novikov a Hurajt sa mohol pri svojej druhej účasti na ZOH radovať z prenikavého úspechu, piateho miesta, ktorým zopakoval 5. priečku Mareka Matiaška z Turína'06 v rovnakej disciplíne.
Nádych obrovskej smoly mala púť strelecky dokonalého Rusa Kruglova za medailou. Zdalo sa, že by ju aj vydrel, no roztrhnutý remeň na zbrani pred záverečnou streľbou ho nadobro pribrzdil.
Pavol Hurajt trošku smútil za vzácnym kovom, no pri životnom výkone prevládala radosť. "Naozaj som sa prekonal, aj keď srdce pulzovalo za medailou. Bežalo sa mi veľmi dobre, počasie bolo vynikajúce, ráno pri pohľade z okna som si pomyslel, že by to mohol byť môj deň, cítil som ho v kostiach. V druhom a treťom kole ma potiahol Ole Einar, škoda, že táto symbióza nevydržala dlhšie. "
Dušan Šimočko na 18. mieste (streľba 0-0-2-0) sa na trati doslova vyžmýkal a keď pred ZOH tvrdil, že môže zapliesť poradím aj na najvyšších priečkach, tak slová nevypúšťal do vetra. Chcelo to len dobre zastrieľať a zabehnúť, povedal. K absolútnej spokojnosti mu chýbali len dva výstrely, ktoré nezvládol na tretej streľbe ležmo s čiernymi plôškami na štvrtom a piatom terči. Po druhej streľbe senzačne figuroval na ôsmom mieste a patril k obrovským a treba dodať, že mimoriadne príjemným prekvapeniam. Na 33. mieste Marek Matiaško (0-1-0-1) mohol Hurajtovi za piate miesto blahoželať, rovnaký pocit poznal aj on v olympijskom Turíne. Jeho mladší brat Miroslav Matiaško na 47. mieste taktiež nesklamal, podal výkon, na aký mal (1-1-0-1) a aj on sa pričinil, že celkove výkon slovenských mužov prijemne hrial.
Čo povedať na zlatého Emila Hegla Svendsena, v sezóne dlhý čas v pozícii vedúceho muža priebežného poradia SP, je jasné. Nór zdolal Nóra, Svendsen slávneho krajana, päťnásobného olympijského víťaza Ole Einara Björndalena a je na najlepšej ceste vydať sa v jeho šľapajách. Pre Svendsena je to prvá olympijská medaila, a hneď zlatá, v disciplíne, v ktorej sa pred dvoma rokmi stal majstrom sveta. Deľba striebra je unikátna, 'odhryzol' si z neho aj Bielorus Novikov, tridsaťročný veterán, s premiérovou veľkou medailou z vrcholného podujatia, keď v sezóne sa ani raz neobjavil v elitnej desiatke, až teraz.

vytrvalostné preteky mužov na 20 km:
1. Emil Hegle Svendsen 48:22,5 (1 tr. min)
2. Ole Einar Björndalen (obaja Nór. ) 9,5 (2) a Sergej Novikov (Biel. ) 9,5 (0)
4. Jevgenij Ustiugov (Rus. ) 49,3 (1)
5. Pavol Hurajt (SR) 1:16,5 (1)
6. Simon Eder (Rak. ) 1:19,2 (2)
7. Tomasz Sikora (Poľ. ) 1:23,2 (2)
8. Christoph Sumann (Rak. ) 1:42,4(3)
9. Daniel Mesotitsch (obaja Rak. ) 2:09,5 (2)
10. Michael Greis (Nem. ) 2:15,1 (2)
11. Nikolaj Kruglov (Rus. ) 2:17,9 (0)
12. Andreas Birnbacher (Nem. ) 2:21,0 (2)
13. Jean Philippe Leguellec (Kan. ) 2:24,6 (2)
21. Tarjei Boe (Nór. ) 3:29,0 (3)
22. Oleksander Bilanenko (Ukr. ) 3:37,8 (1)
23. Dominik Landertinger (Rak. ) 3:38,3 (4)
24. Alexander Wolf (Nem. ) 3:46,5 (2)
25. Krasimir Anev (Bul. ) 3:46,7 (2)
26. Vincent Defrasne (Fr. ) 3:52,4 (3)
27. Andrij Deryzemľa (Ukr. ) 3:56,6 (3)
28. Alexander Os (Nór. ) 3:57,3 (3)
29. Christoph Stephan (Nem. ) 4:10,9 (3)
30. Jaroslav Soukup (ČR) 4:12,7 (3)
...
33. Marek Matiaško 4:25,4 (2)
47. Miroslav Matiaško (všetci SR) 5:06,7 (3)

Vytrvalostné preteky žien na 15 km:
1. Tora Bergerová (Nór. ) 40:52,8 (1 trestná minúta)
2. Jelena Chrustalevová (Kazach. ) +20,7 (0)
3. Darja Domračevová (Bielorus. ) +28,2 (1)
4. Kati Wilhelmová (Nem. ) +1:04,5 (1)
5. Weronika Nowakowská (Poľ. ) +1:04,7 (1)
6. Andrea Henkelová (Nem. ) +1:39,6 (2)
7. Agnieszka Cylová (Poľ. ) +1:39,7 (1)
8. Oksana Chvostenková (Ukr. ) +1:45,8 (0)
9. Ľudmila Kalinčiková (Bielorus. ) +1:46,3 (1)
10. Magdalena Neunerová (Nem. ) +1:49,3 (3)
...
39. Anastasia Kuzminová +4:23,2 (5)
44. Martina Halinárová +4:45,9 (3)
46. Janka Gereková +4:53,6 (4)
80. Ľubomíra Kalinová (všetky SR) +9:45,9 (7)

...
Lindsey Vonnová (USA) nedokončila slalom.

Slováci v hokeji zdolali Rusov 2:1 po ns, v tabuľke 12-ky sú 7.
Vancouver 19. februára (TASR) - Slovenskí hokejisti vyhrali v piatok ráno SEČ na olympijskom turnaji vo Vancouveri nad Ruskom 2:1 po predĺžení a nájazdovom rozstrele. Rozhodujúce sólo v siedmej sérii premenil fantastickým spätným blafákom Demitra, ktorý bol aj konštruktérom gólovej akcie v riadnom čase.
Záverečný tretí zápas B-skupiny Slováci odohrajú v nedeľu o 1.30 SEČ proti Lotyšsku. Ak uspejú, do kvalifikácie o štvrťfinále si zoberú pekný balík bodov, za určitej silnej teórie by sa ešte mohli zmestiť do kvarteta štyroch priamo postupujúcich. Prakticky ich od tejto méty delí "strata" bodu s Rusmi, môžu teraz získať najviac päť a je zrejmé, že minimálne trojica favoritov (Kanada, Švédsko, Fínsko, Rusko a Česko) dosiahne aspoň 6, USA už tento počet majú. Na druhej strane je významný zisk dvoch bodov od Rusov, dáva to reálnu šancu na 6. -7. miesto v základnej fáze a pravdepodobnosť kvalifikačného súpera z trojice Lotyšsko, Bielorusko, Nórsko.

B-skupina - 2. kolo:
Slovensko - Rusko 2:1 pp a ns (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0))
Góly: 50. Marián Hossa (Demitra, Marcel Hossa), + rozhodujúci nájazd Demitra - 26. Morozov (Markov, Zinovjev). Rozhodcovia: Kurmann (Švaj. ), McCreary (Kan. ) - Sharrers (Kan. ), Winnekens (Nem. ), vylúčení: 5:3
presilovky a oslabenia: 0:0
17.202 divákov.
SR: Halák - Višňovský, Štrbák, Meszároš, Chára, Jurčina, Sekera - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa
Rusko: Bryzgalov - Ťjutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, Markov, Volčenkov, Kalinin - Afinogenov, Malkin, Kovaľčuk - Siomin, Dacjuk, Ovečkin - Zaripov, Morozov, Zinovjev - Fiodorov, Kozlov, Radulov

Obraz hry bol ostrý a jasný po pár sekundách, systém slovenského tímu a jeho menoslov bránil Rusom roztočiť na maximum svoje kombinačné otáčky. Obojstrannú opatrnosť na chvíľu vyrušila presilovka po zlom striedaní, ktorú súper zahral v chabom rytme. Drobné technické chyby však robili najmä hráči zbornej a bolo vidieť, že okrem rešpektu im údy zväzovali aj sústredené štruktúry Slovákov. Rusi mali sústavnú prevahu, ale jalovú, bez šancí, keď zopár menších Halák vyriešil. Ambície v modrom sa zhruba od 8. minúty prestali končiť v strednom pásme, Slováci v dvoch striedaniach zahrozili, ale otvorenejšia hra priniesla aj prvé dve obrovské príležitosti Ovečkina a Kozlova. Celkovo však ani jedno mužstvo nepustilo uzdu svojich hokejových vášní a forčeking nebol hĺbkový.
Úvod druhej tretiny patril Slovákom, najprv mali veľkú chvíľu Cibák s Radivojevičom a potom prišla najväčšia šanca dovtedajšieho priebehu na čepeli Demitru. Tento moment bol obkolesený dávkou smoly. Slováci hrali oslabení po prísnom verdikte rozhodcu McCrearyho, na ľavej strane ušiel Marián Hossa, v krátkom zaseknutí krížne našiel Demitru a skúsený hráč vo vyloženej šanci neumiestnil puk správnym smerom. Následne sa v závere oslabenia vybral na absurdný výlet obranca Sekera, za súperovou bránkou prepadol a v snahe vrátiť sa tečoval Morozovovu bombu mimo pohybu Halákovej vyrážačky. Gól Rusov samozrejme nabudil, zápas dostal novú iskru a v 34. minúte mali v dvoch rôznych akciách šance bratia Hossovci po akciách ich centra. Vzápätí rozhodcovia vylúčili Štrbáka, ale Rusi neboli vo svojej koži a presilovku zbabrali. Dostali sa však do mierneho tlaku a len zázračný betón Haláka zabránil skórovať úplne voľnému Afinogenovovi po milimetrovom pase Malkina. Ináč ale Slováci hrali veľmi umne a kompaktne, nenechali sa vyrušovať ani nie úplne rovným metrom arbitrov, ale v závere časti už po druhý raz v zápase porušili pravidlo o 5 hráčoch. Rusi okrem Malkinovej tutovky opäť nič nevymysleli, slovenská systémovo-individuálna obrana pracovala excelentne a sekundu pred koncom sa priklonilo šťastie aj na druhej strane. Po chybe na modrej si dezorientovaný Ovečkin neuvedomil, že unikajúci Zedník už nestihne zakončiť a tak ho zbytočne fauloval.
Presilovka bola ideálnym vstupom do tretiny, v ktorej sa bolo treba už pokúsiť o zvrat. Ešte za doznievajúcej hry štyroch na štyroch išiel v tejto línii Stümpel, vybojoval faul a Slováci hrali viac ako minútu v prevahe o dvoch hráčov. V intenciách kvality kvinteta Hossa-Demitra-Handzuš-Gáborík-Demitra-Chára však úsilie vyznelo tragicky, bolo to stereotypné, s jalovým naťahovaním prihrávok a následne neumným strieľaním mimo optimálneho momentu. Rusi potom dlhé minúty ovládali celoplošné manévre a zdalo sa, že Slováci nemajú konštrukčný, ani individuálny potenciál na zmenu vývoja a že im aj po 24-hodinovke od zápasu s Čechmi dochádzajú sily. Lenže Demitra, predtým dvakrát riešiaci akcie nešikovne, skvele sledoval puk na ľavom krídle a odtiaľ poslal krížnu zadovku na parádny príklep, ktorý na gólovú strelu spoza obrancu premenil Marián Hossa. Slováci sa najmä vďaka skvelému Halákovi ubránili v ďalšom oslabení. Rusi zostali aktívnejší, ale tri minúty pred klaksónom mohol dať gól Gáborík v čistej pozícii po akcii Pálffyho. Mužstvo v náročnom systéme dokázalo skvele bekčekovať aj tie najväčšie ruskú hviezdy a ísť do jedovatých kontier, gól tak visel vo vzduchu na oboch stranách.
Nepadol a išlo sa do predĺženia. V ňom sa hralo napriek 4:4 pomerne opatrne, s pár šancami na oboch stranách. V nájazdovom rozstrele dal krásny blafák Stümpel, Morozov zaváhal, Demitrovi puk vypichol Bryzgalov, Ovečkin so šťastím vyrovnal, Hossa brankára neprekvapil, proti Dacjukovi vyslal rýchlu palicu Halák. Vo vyraďovačke už Ovečkin druhýkrát šťastie nemal, Stümpel tiež neuspel, Kovaľčuk úplne prepadol, Handzuš mal kus smoly, Ovečkin opäť Haláka neprekabátil, ani Gáborík neuspel, Malkin príliš špekuloval a Demitra parádne rozhodol.

A-skupina - 2. kolo:
Kanada - Švajčiarsko 3:2 pp a ns (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 10. Heatley (Marleau, Toews), 21. Marleau (Heatley, Weber), + rozhodujúci nájazd Crosby - 29. Rüthemann (Plüss, Paterlini), 40. von Gunten (Monnet, Furrer)
Rozhodcovia: LaRue (USA), Vinerborg (Švéd. ) - Feola, Nowak (obaja USA)
vylúčení: 1:7 na 2 min.
17.019 divákov.
Kanada: Brodeur - Weber, Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty – Iginla, Crosby, Nash – Toews, Richards, Bergeron - Heatley, Thornton, Marleau - Staal, Getzlaf, Perry - Morrow
Švajčiarsko: Hiller - Streit, Weber, Blindenbacher, Sbisa, Furrer, Seger, von Gunten, Diaz - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Lemm, Jeannin, Wick - Sprunger, Sannitz, Domenichelli - Monnet, Ambühl, Deruns.

Kanaďania síce udali vysoké tempo, ale prekvapujúco nie do tlaku. Súper sa prispôsobil rytmu a dokázal s vysokým favoritom držať krok. V úvodnej 5-minútovke boli Švajčiari dokonca aktívnejší a riade skúšali Brodeura. Postupne síce javorový list získal miernu prevahu, ale iba v riešení situácií v útočnom pásme, lebo to stredné nezískal. Hralo sa hore-dole, skvelý hokej s prvým vyvrcholením gól Heatleyho, ktorý si pohotovo nakorčuľoval pred bránku, virtuózne si korčuľou spracoval prudký puk a zasunul ho do protipohybu Hillera. Ani po tejto situácii sa Kanaďania nedostali do tlaku, ich esá mali síce obrovské šance, ale to aj Wick, Domenichelli, Streit a Monnet. Brodeur čaroval a jemu Kanaďania vďačili za čisté konto, keďže v otvorenom hokeji sa príliš nebránilo. Po prestávke sa favorit predsa dostal do sústredeného tlaku, čo spôsobili aj švajčiarske vylučovania a gól, ktorý dal v presilovke Marleau. Gólostroj nepokračoval vďaka Hillerovi i helvétskej obetavosti pred ním a keď v kontre Rüthemann z ľavého krídla parádnym príklepom vymietol Brodeurovi sieť, obraz hry sa zmenil. Zrazu mali Kanaďania problém s prechodom cez kmitajúcich Švajčiarov v strednom pásme, dokonca Sannitz mohol vyrovnať. V sóle tiesnený nedal ani Heatley a to, že Švajčiari 10 sekúnd pred koncom tretiny šťastne vyrovnali, nebola náhoda. V priebehu dvoch minút predtým podnikli tri jedovaté výpady so sériou šancí a dokonca náznakmi tlaku. V tretej tretine zaskočení Kanaďania zapli na iný prevod a súpera na 5 minút zamkli, šance mali Crosby, Getzlaf i Staal. Lenže Švajčiari sa postupne vymanili spod jarma ďalšia fáza patrila im. Skvelým forčekingom súpera zneistili a dokonca ho miestami zatlačili do defenzívy a veľké šance malo postupne päť ich hráčov. Až do klaksónu boli fantasticky hrajúci Švajčiari svojmu veľkému protivníkovi dôstojným súperom, ktorý mal veľa šťastia, skvelého brankára a kus hokejového umenia. V predĺžení bola Kanada trochu aktívnejšia a v nájazdoch rozhodol jediným gólom vo štvrtej sérii Crosby, keď on i ďalších päť základných exekútorov predtým zlyhalo.

USA – Nórsko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)
Góly: 3. Kessel (Pavelski, Malone), 14. Drury (Callahan, Backes), 26. Kane (Parise), 55. Malone (J. Johnson, Miller), 58. Rafalski (Parise, Kessel), 20. Rafalski (Suter, Pavelski) – 29. Holtet. Rozhodovali: Joannette, Pellerin – Morin (všetci Kan. ), Blumel (ČR)
vylúčení: 2:5 na 2 min.
oslabenia: 0:1
diváci: 16.710.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason - Kane, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone – Brown, Kesler, Langenbrunner - Callahan, Drury, Backes - Ryan
Nórsko: Grotnes – Jakobssen, Trygg, Holos, Tollefsen, Bonsaksen, Lund, Kaunismäki – Roymark, Vikingstad, Thoresen – Zuccarello Aasen, Hansen, Andersen – Holtet, Olimb, Bastiansen – Spets, Forsberg, Laumann Ylven

Američania hneď v úvode potvrdili úlohu favoritov a už v tretej minúte otvorili skóre zápasu Kessel. To hokejistov USA ešte viac nabudilo a Grotnes v bránke Nórska bol pod permanentnou paľbou. V prvej desaťminútovke sa ocitli v čistých šanciach Malone a Ryan, no obaja v koncovke zaváhali. Nóri na favoritov nestačili a až na šikovnú akciu Zuccarella Aasena a nebezpečnú strelu Andersena nepredstavovali pre súpera žiadne nebezpečenstvo. Výborný Grotnes podržal svojich spoluhráčov počas oslabenia, v 14. minúte zlikvidoval aj strelu Callahana, no na Druryho dorážku už nestačil – 2:0. V 17. minúte Američania chybovali v rozohrávke a Nóri mohli znížiť, ale Spets zoči-voči Millerovi neuspel. Aj na začiatku druhého dejstva ponúkli aktéri rovnaký obraz hry. Američania neustále útočili a Nóri v podstate iba vyhadzovali puky z obranného pásma. V 26. minúte ale opäť udreli zámorskí hráči, keď sa presadila prvá formácia a po prihrávke Pariseho zvýšil na 3:0 Kane. Od tohto momentu Američania vo svojich útočných snahách poľavili, z čoho mohli ťažiť ich súperi. Podarilo sa im to paradoxne pri vlastnom oslabení, keď unikol Holtet a prekonal nerozchytaného Millera. Američania v záverečnej tretine opäť rozprúdili útočný kolotoč, no dlho nevedeli vymyslieť recept na nórskeho brankára Grotnesa. Podarilo sa to až v 55. minúte Maloneovi, ktorý zužitkoval prihrávku Johnsona. V závere sa ešte dvakrát presadil obranca Rafalski a upravil na konečných 6:1.
Tabuľka do vyradovačky (zápasy, víťazstvá v riadnom, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry v riadnom, skóre, body):

1. USA 2 2 0 0 0 9:2 6
2. Kanada 2 1 1 0 0 11:2 5
3. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4
4. Fínsko 1 1 0 0 0 5:1 3

5. ČR 1 1 0 0 0 3:1 3
6. Švédsko 1 1 0 0 0 2:0 3
7. SLOVENSKO 2 0 1 0 1 3:4 2
8. Švajčiarsko 2 0 0 1 1 3:6 1